2009 nominations & winners

Congratulations to our 2009 showdown nominees and winners!  Showdown awards night was held at SkyCity Theatre on Wednesday 14 October 2009 – and we congratulate the following nominees and award recipients (in orange).

Best Costume Design
Prianka Govender Vinegar Tom Botany Downs Secondary College
Erika Farrant Nunsense Diocesan School for Girls
Jacinta Fraser, Tayla Lee-Bos & Jessica Woodcock High School Musical Whangaparaoa College
Susan Murphy The Sound of Music Orewa College
Fiona Polson, Debi Topham & Jeanette Verster Beauty and the Beast Kristin School
Lynn Rawlinson & Gilly Wright The Mikado Auckland Grammar School
Kelly Thomas & Georgina Young The Crucible Glendowie College
The Insect Play St Cuthbert’s College
Best Props Design
Jessica Bennett & Alex Forgie Adventures in the Skin Trade ACG Senior College
Min Ran Cheng, Alix Coleman & Kate Janes Grease Selwyn College
Jillian Chernosky & Victoria Pryor Oliver Twist Rosehill College
Michele Cooney The Diary of Anne Frank Rosehill College
Sam Meagher Bat Boy: The Musical ACG Senior College
Shelley Vos The Wedding Singer Rangitoto College
Alex van Dam, Maureen van Dam & Jeanette Verster Beauty and the Beast Kristin School
Children of the Poor St Cuthbert’s College
The Mikado Auckland Grammar School
Best Set Design
Duncan Allen & Mark Balaza Grease Selwyn College
Anton Bentley Vinegar Tom Botany Downs Secondary College
Karl Buckley The Sound of Music Orewa College
Sarah Davis The Mikado Auckland Grammar School
Allan Roberts The Wedding Singer Rangitoto College
Nick Lockhart The Diary of Anne Frank Rosehill College
Dave Osbourne Oliver Twist Rosehill College
Jeanette Verster Beauty and the Beast Kristin School
Best Lighting Design
Ryan Benjamin Oliver Twist Rosehill College
Stacey Bolt The Diary of Anne Frank Rosehill College
Bill Brinsley The Mikado Auckland Grammar School
Paul Clayton & Kalib Lawes We All Fall Down Kaipara College
Simone Murphy Grease Selwyn College
Bruce Stewart Beauty and the Beast Kristin School
Tim Williams Vinegar Tom Botany Downs Secondary College
Best Sound Design
Liam Andrew Adventures in the Skin Trade ACG Senior College
Sue Banham Oliver Twist Rosehill College
Daniel Carver-Shadbolt & Patrick George Grease Selwyn College
Shane Parish & Taylor Wilson The Sound of Music Orewa College
Ian Robinson Beauty and the Beast Kristin School
Bradley Scarisbrick The Mikado Auckland Grammar School
Tania Wilson The Diary of Anne Frank Rosehill College
Best Choreography Performance
Bat Boy: The Musical ACG Senior College
Beauty and the Beast Kristin School
High School Musical Whangaparaoa College
The Mikado Auckland Grammar School
Nunsense Diocesan School for Girls
The Outsiders Saint Kentigern College
The Wedding Singer Rangitoto College
Best Vocal Work by a Chorus
Bat Boy: The Musical ACG Senior College
Beauty and the Beast Kristin School
High School Musical Whangaparaoa College
The Mikado Auckland Grammar School
Nunsense Diocesan School for Girls
The Sound of Music Orewa College
The Wedding Singer                Rangitoto College
Best Male Soloist
Alex Boyd (Lumiere) Beauty and the Beast Kristin School
Fergus Burnett (Vince Fontaine) Grease Selwyn College
Grayon Goffe (Roger) Grease Selwyn College
Michael Lee The Wedding Singer Rangitoto College
Paddy Leishman Bat Boy: The Musical ACG Senior College
Rory Nolan The Outsiders Saint Kentigern College
Campbell Rehu (The Mikado) The Mikado Auckland Grammar School
Marcus Shepard (Mr Taylor) Bat Boy: The Musical ACG Senior College
Best Female Soloist
Josie Beverwijk (Julia Sullivan) The Wedding Singer Rangitoto College
Felicity Craft (Linda) The Wedding Singer Rangitoto College
Christina Orgias (Mrs Potts) Beauty and the Beast Kristin School
Danielle Parker (Gabriella Montez) High School Musical Whangaparaoa College
Kate Riegel (Reverend Hightower) Bat Boy: The Musical ACG Senior College
Stephanie Waterman (Sister Robert Anne) Nunsense Diocesan School for Girls
Imogen Wells (Sister Mary Amnesia) Nunsense Diocesan School for Girls
Best Supporting Male in a Play
Jack Barry (Bill Sykes, Mr Limbkins) Oliver Twist Rosehill College
Ed Boyes (Giles Corey) The Crucible Glendowie College
Andrew Gunn (Mr Allingham) Adventures in the Skin Trade ACG Senior College
Joshua James We All Fall Down Kaipara College
Cameron Maurice (Johnny) The Outsiders Saint Kentigern College
Ben McGuinness (John Hale) The Crucible Glendowie College
Scott Russell Vinegar Tom Botany Downs Secondary College
Ben Shaw (Waiter – Celebration) Pinteresque Kristin School
Daniel Tomlin (Dromio of Syracuse) Comedy of Errors Rangitoto College
Lane Twigden (Dromio of Ephesus) Comedy of Errors Rangitoto College
Best Supporting Female in a Play
Floyd Alexander-Hunt The Insect Play St Cuthbert’s College
Maia Brent Children of the Poor St Cuthbert’s College
Hillary Fee (Suki – Celebration) Pinteresque Kristin School
Devon King We All Fall Down Kaipara College
Charlotte Laurent (Mary Warren) The Crucible Glendowie College
Edith Poor Children of the Poor St Cuthbert’s College
Imogen Prosser (Mrs Dacy) Adventures in the Skin Trade ACG Senior College
Rebecca Taylor Vinegar Tom Botany Downs Secondary College
Rachel Thomas The Diary of Anne Frank Rosehill College
Abby Watson The Outsiders Saint Kentigern College
Georgia Young The Crucible Glendowie College
Best Supporting Male in a Musical
Kane Adams (Rolf) The Sound of Music Orewa College
Josh Cramond (Gaston) Beauty and the Beast Kristin School
Grayon Goffe (Roger) Grease Selwyn College
Andrew Gunn (Dr Thomas Parker) Bat Boy: The Musical ACG Senior College
Jacob Meagher (Sherriff Reynolds) Bat Boy: The Musical ACG Senior College
Hamish Mouat (Cogsworth) Beauty and the Beast Kristin School
Rory Nolan Beauty and the Beast Saint Kentigern College
Lane Twigden (George) The Wedding Singer Rangitoto College
Dan Ward The Wedding Singer Rangitoto College
Best Supporting Female in a Musical
Nikki Gill (Holly) The Wedding Singer Rangitoto College
Rebekah Kraft (Mme Le Grande Bouche) Beauty and the Beast Kristin School
Hannah Powell (Ms Darbus) High School Musical Whangaparaoa College
Rebecca Taylor (Fraulien Schneider) Cabaret Botany Downs Secondary College
Stephanie Waterman (Sister Robert Anne) Nunsense Diocesan School for Girls
Natalie Watkin Ward (Patty Simcock) Grease Selwyn College
Imogen Wells (Sister Mary Amnesia) Nunsense Diocesan School for Girls
Lauren Young (Shelley Parker) Bat Boy: The Musical ACG Senior College
Best Leading Male in a Play
Scott Ashby (Pinter) Pinteresque Kristin School
Sham Birch-Robertson (Fagin) Oliver Twist Rosehill College
Daniel Callum Vinegar Tom Botany Downs Secondary College
Robert Joosten (Oedipus) We All Fall Down Kaipara College
Timothy Lamb (Oliver) Oliver Twist Rosehill College
Taylor Matthews (Sam Bennett) Adventures in the Skin Trade ACG Senior College
Mark Minors (Antipholus of Syracuse) Comedy of Errors Rangitoto College
Josiah New The Diary of Anne Frank Rosehill College
Jesse Tuke (Ponyboy) The Outsiders Saint Kentigern College
Matt Young (John Proctor) The Crucible Glendowie College
Best Leading Female in a Play
Samantha Haworth (Rose) The Room Kristin School
Zoe Hogan We All Fall Down Kaipara College
Alexandra Jackman The Insect Play St Cuthbert’s College
Sam Morton Children of the Poor St Cuthbert’s College
Hannah Orpin The Diary of Anne Frank Rosehill College
Larissa Pedersen (Cherry Valance) The Outsiders Saint Kentigern College
Lillian Shaddick (Nancy) Oliver Twist Rosehill College
Megan Styles (Elizabeth Proctor) The Crucible Glendowie College
Alice Tucker Vinegar Tom Botany Downs Secondary College
Lauren Young (Polly Dacy) Adventures in the Skin Trade ACG Senior College
Best Leading Male in a Musical
Sam Burridge (Pooh Bah) The Mikado Auckland Grammar School
Daniel Cullum (EmCee) Cabaret Botany Downs Secondary College
Matthew Harrision Beauty and the Beast Saint Kentigern College
Ben Hunt (Beast) Beauty and the Beast Kristin School
Philip Kempthorne (Nanki Poo) The Mikado Auckland Grammar School
Josh Kimpton (Robbie Hart) The Wedding Singer Rangitoto College
Jared Lanigan (Troy Bolton) High School Musical Whangaparaoa College
Taylor Matthews (Bat Boy) Bat Boy: The Musical ACG Senior College
Keelan McCafferty (Pooh Bah) The Mikado Auckland Grammar School
Best Leading Female in a Musical
Anya Banerje (Yum Yum) The Mikado Auckland Grammar School
Josie Beverwijk (Julia Sullivan) The Wedding Singer Rangitoto College
Hillary Fee (Beauty) Beauty and the Beast Kristin School
Emily Frost (Reverand Mother Mary Regina) Nunsense Diocesan School for Girls
Louisa Kehoe (Maria) The Sound of Music Orewa College
Danielle Parker (Gabriella Montez) High School Musical Whangaparaoa College
Imogen Prosser (Meredith Parker) Bat Boy: The Musical ACG Senior College
Morgan Smith Beauty and the Beast Saint Kentigern College
AMI Showdown Performing Arts Scholarship shortlist
Keelan McCafferty Auckland Grammar School
Alex Carroll Pinehurst School
Kate Good Orewa College
Christina Orgias Kristin School
Best Choreographer
Mikaela Ashby, Josh Grace & Sinead Howard High School Musical Whangaparaoa College
Miss Craig & Mr Kydd The Outsiders Saint Kentigern College
Andrea Hellens The Mikado Auckland Grammar School
Sheryl Orchard Nunsense Diocesan School for Girls
Lorna Rood Beauty and the Beast Kristin School
Sarah Ten Wolde The Wedding Singer Rangitoto College
Best Musical Director
Ewan Clarke The Mikado Auckland Grammar School
Nick Duirs Bat Boy: The Musical ACG Senior College
Riette Ferreira The Sound of Music Orewa College
Ross Gerritsen Beauty and the Beast Saint Kentigern College
David Gordon Nunsense Diocesan School for Girls
Phillipa Jones High School Musical Whangaparaoa College
Nick Richardson Beauty and the Beast Kristin School
Markus Fritsch & Hadley Ronayne The Wedding Singer Rangitoto College
Best Director
Cheryl Anderton The Sound of Music Orewa College
Anton Bentley Vinegar Tom Botany Downs Secondary College
Stacey Bolt The Diary of Anne Frank Rosehill College
Stacey Bolt Oliver Twist Rosehill College
Andrea Hellens The Mikado Auckland Grammar School
Alan Roberts The Wedding Singer Rangitoto College
Lorna Rood Beauty and the Beast Kristin School
Jo White High School Musical Whangaparaoa College
People’s Choice Award

Nunsense

 Diocesan School for Girls
Outstanding Play
Adventures in the Skin Trade ACG Senior College
The Crucible Glendowie College
The Diary of Anne Frank Rosehill College
The Insect Play St Cuthbert’s College
Oliver Twist Rosehill College
Vinegar Tom Botany Downs Secondary College
Outstanding Musical
Bat Boy: The Musical ACG Senior College
Beauty and the Beast Kristin School
High School Musical Whangaparaoa College
The Mikado Auckland Grammar School
Nunsense Diocesan School for Girls
The Sound of Music Orewa College
The Wedding Singer Rangitoto College
Best Production of the Year
 Beauty and the Beast  Kristin School

Recent Posts